Eski AK Partili vekil Özcan: Savaş Ay bunu görseydi o programı yapmazdı

İktidarın ‘Kılıçdaroğlu SSK’yı batırdı’ telaffuzunu eski SSK Genel Müdürü ve eski AK Parti Milletvekili Zekai Özcan, Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası’na yorumladı. Özcan, “Siyaset kurumunun SSK’yı niye bu hale getirdiğini sorgulamak lazım. Kemal beyefendiye haksızlık yapılıyor. Savaş Ay, bunları görmüş olsaydı bence o programı yapmazdı ve aykırısını sorardı: Siyaset tarafından bu kurum bu hale niçin getirildi? Siyaseti sorgulamak gerekirdi. Genel müdür üzerinden siyaset uygulanması yanlış” dedi.

Kılıçdaroğlu ile SSK’de birlikte de misyon yapan Zekai Özcan’ın açıklamalarından satırbaşları:

KURUMUN KAHRI KILIÇDAROĞLU’NUN ÇÖZEBİLECEĞİ BİR HUSUS DEĞİL: “Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı periyotta Sağlık Bakanlığı’nın bin 244 hastanesi var, SSK’nın 130 hastanesi var. Vatandaş poliklinik hizmeti almak istiyor fakat doktor sayısı yetersiz. Bir doktora 120 hasta düşüyor vatandaş muayenehane dahi olamıyor. İlaç yazılıyor, ilacı da hastanenin tek bir eczanesinden alabiliyor onun için de kuyruğa giriyor. Kurumun sorunu ne Kılıçdaroğlu ne de bir öbür müdürün çözebileceği bir mevzu değil. 1980 sonrası sıhhat ve poliklinik hizmetleri için yatırım yapılmamış. Acil hastaların ameliyatı için 8 ay sonraya gün veriliyordu.

SAVAŞ AY AYKIRISINI YAPARDI: Siyaset kurumunun SSK’yı niye bu hale getirdiğini sorgulamak lazım. Kemal beyefendiye haksızlık yapılıyor. Savaş Ay, Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürü olduğu 1998 yılında bunları görmüş olsaydı bence o programı yapmazdı ve karşıtını sorardı: Siyaset tarafından bu kurum bu hale niçin getirildi? Siyaseti sorgulamak gerekirdi. Genel müdür üzerinden siyaset uygulanıyor. Bu iktidar ki ben davet üzerine AK Parti’ye geldim ve toplumsal güvenlikçi olduğum için toplumsal güvenlik ıslahatını genel sıhhat sigortası benim başkanlığımda oluştu ve ıslahata gittik. SSK’yı Kemal Kılıçdaroğlu batırdı diyen iktidar, EYT sıkıntısıyla 1969’a döndü yani geriye gitti. Yarım asır geriye gitmiş olduk. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan 38-43 yaşındaki insanlara sırf seçimi kazanmak için emeklilik hakkı verdi.

KILIÇDAROĞLU DÜRÜSTTÜR: Kılıçdaroğlu ile yaklaşık 5 sene birlikte çalıştık kendisini uygun tanıyorum. Kılıçdaroğlu’nun düzgün niyet içerisinde olduğunu, şahsî olarak çok dürüst olduğunu biliyorum. Bir genel müdürün idaresinden ötürü yanlışlığı eleştirilebilir ama hiçbir genel müdür kaç sene geçerse geçsin istese de kurumu batıramaz. O denli bir şey yok. Siyasi erkin çıkardığı kanunlarda bunu arayıp siyaseti sorgulamak lazım. Bu politikalarla seçimi kazanmak için neden bu kanunları çıkartıp gelecek nesillerin refahını çaldınız diye sormak lazım.”

Ne olmuştu?

Gazeteci Savaş Ay, 1998 yılında hazırlayıp sunduğu A Ekibi programı için ‘Kılıçdaroğlu SSK’sı başlığıyla İstanbul’daki hastaneleri dolaşıp izlenimlerini aktarmış, hastanelerdeki hijyenik koşullara, kuyruklara dikkat çekmişti. Savaş, programa konuk olarak devrin SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’nu almış ve ona imgeleri sormuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir