Yılbaşı öncesi sahte içki zehirlenmelerine karşı karekod uyarısı: “Ölümle sonuçlanabiliyor”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Besin Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, yılbaşı öncesi uydurma içki zehirlenmelerine dikkati çekti. Toprak, “Özellikle şişenin üzerindeki karekodu, Gelir Yönetimi Başkanlığı Bandrollü Eser İzleme Sistemi (GİB BÜİS) uygulamasından denetim ettirebilir. Bu sistem, karekod üzerinden eserin geçersiz olup olmadığı hakkında bilgi veriyor” dedi.

İçkinin geçersiz olup olmadığının tat, koku yoluyla anlaşılamayacağını belirten Toprak, “İçkinin uydurma olup olmadığını dışardan bakarak anlamak ne yazık ki mümkün değil. Eserin kapalı hali görülmeli ve kapağı denetim edilmeli. İçki muadillerine nazaran çok uygun fiyatlıysa kuşku duymak gerekiyor. Tanıdık, bildik yerlerden almak kıymetli. Bilhassa şişenin üzerindeki karekodu, Gelir Yönetimi Başkanlığı Bandrollü Eser İzleme Sistemi (GİB BÜİS) uygulamasından denetim ettirebilir. Bu sistem, karekod üzerinden eserin geçersiz olup olmadığı hakkında bilgi veriyor” diye konuştu. 

“Ölümle sonuçlanabiliyor”

Toprak şunları kaydetti:

“Metil alkolün bu eserlerde besin unsuru olarak kullanımı yasak lakin ne yazık ki kullanılabiliyor. Alkollü içkiler bildirisine nazaran; 150 gram kadar metil alkol bulunabilir, bunun üzerindeki doz zehirlenme tesiri yaratır. Zehirlenmeler, 12-24 saat içinde ortaya çıkmayabilir. Zehirlenme dozuna nazaran değişiklik gösterebilir. Bilhassa baş ağrısı, mide bulantısı üzere durumlarla başlayıp körlük, hudut sisteminde çökme hatta ne yazık ki vefatla de sonuçlanabiliyor” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir