Son Dakika: Alpaslan Öztürk’ten çok konuşulacak sözler! Fatih Terim, İbrahim Üzülmez, Arda Turan, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş… “Kötü bir insan”

Berchem Sport altyapısında futbola başlayan, ülkemizde sırasıyla; Kasımpaşa, Eskişehirspor, Elazığspor, Göztepe, Galatasaray ve Eyüpspor formaları giyen ulusal futbolcu Alpaslan Öztürk, Spor Arena’ya konuk oldu.

Gamze Türk sordu; başarılı savunmacı, kiralık olarak forma giydiği Eyüpspor ismine dönemin kırılma anlarını, Galatasaray kampına davet edilmeme sebeplerini, birlikte çalışma fırsatı bulduğu teknik yöneticileri, Arda Turan’ın teknik adamlık profilini, İbrahim Üzülmez ile ortasında yaşananları, Fatih Terim ile unutamadığı anılarını, pişmanlıklarını, hayallerini ve gelecek planlarını anlattı.

VİDEONUN TAMAMINI DİLERSENİZ SPOR ARENA YOUTUBE KANALINDAN DA İZLEYEBİLİRSİNİZ

00:00 Açılış
00:19 Eyüpspor ismine dönemin kırılma anları
01:20 Sakaryaspor ağlarını sarstığı gol
03:33 Arda Turan’ın hocalığını nasıl buluyor?
04:19 Arda Turan’ın öbür hocalardan farkı
04:56 ‘Teknik yönetici Arda Turan’ı anlatıyor
06:33 “Okan hocanın planlarında yokmuşum”
08:02 Mesleğini hangi ekipte sürdürecek?
08:45 Beşiktaş yahut Fenerbahçe’de oynar mı?
10:39 “Fatih Terim olunca akan sular duruyor”
12:12 Fatih Terim ile unutamadığı anıları
16:03 Terim & Elmas gerginliği grubu etkiledi mi?
16:55 “Torrent, bağlantı manasında çok problemliydi”
18:59 “Milli Ekibe yine seçileceğim”
22:55 “Eşim, en büyük destekçilerimden biri”
23:43 “İbrahim Üzülmez, berbat bir insan”

“ARDA TURAN’IN TEKNİK YÖNETİCİLİĞİ FARKLI BİR SEVİYE”

“Arda Turan benim ağabeyim. Hocam da oldu. Beklentimin çok çok üstünde bir teknik yönetici Arda Turan. Zira gerçekçi olmak gerekirse futbolculuğu yeni bıraktı ve hocalığa adım attı. Aslında çok da kolay bir iş değil. İki farklı psikoloji, iki farklı iş, iki farklı dünya. Çok uzun müddettir bu ana hazırlandığını hissettirdi. İleri derecede oyun bilgisi ve futbol aklına sahip. İnşallah başarılı olur bundan sonra. Dünya futbolunun tepesini gördüğü, yaşadığı ve çok da başarılı olduğu için farklı oluyor. Bize oynatmaya çalıştığı sistemi televizyonda en yeterli ekiplerin uyguladığını görünce, ‘bir bildiği varmış’ diyorsunuz. Arda Turan farklı bir düzey. Türk futbol kamuoyu bunu ilerleyen vakitte görecek.”

“ARDA TURAN EMEĞE HÜRMET GÖSTERİYOR”

Arda Turan daima oyunun içinde, anı yaşıyor ve sizden yapabileceğinizin en düzgününü istiyor. Fakat hoş olan tarafı şu, elinizden gelenin en güzelini yaptıktan sonra size teşekkür eder. Emeğinize hürmet duyar. Yaparsın ya da yapamazsın tartışılır fakat sendeki o emeği ve çabası gördükten sonra hürmet duyar. Bu daha kıymetli. Başka hocalardan da birebir istekler oluyor lakin işin sonunda olaylar farklı yerlere gidebiliyor. Arda Turan’ın iş ahlakı manasında emeğe hürmeti var. Çok çalışıyor, umarım karşılığını alır. İngilizcesi var, İspanyolcası var. Sempatik. Kendini tabir edebilen biri. Avrupa’da da grup çalıştırabilir.

“GALATASARAY BİR TEK BENİ ÇAĞIRMADI, GARİP GELDİ”

Yaklaşık 15 gün evvel beni aradılar. 27 Haziran’da toplanacağımızı söylediler. Birkaç gün sonra tekrar arandım. Hocanın planlarında olmadığım ve kendime kulüp bulmam gerektiği söylendi. Münasebetiyle ben de farklı kulüplerle görüşüyorum. Tıpkı vakitte kişisel antrenmanlarıma devam ediyorum. Sebebi hakkında hiçbir fikrim yok. Hiçbir açıklama da olmadı. Yalnızca hocanın planlarında olmadığı söylendi. Bunu hürmetle karşıladık lakin kiralık giden bütün oyuncuların dönüp de yalnızca benim dönmemem biraf tuhaf oldu, garip geldi. Oradaki liderlerimiz, hocalarımız bu türlü uygun görmüş. Bize de kabul etmek düşer. İkimizin de yolu açık olsun.

TRANSFER SÖZLERİ

Transfer konusunda tez etmeyi düşünmüyorum. Yaklaşık son 2 dönemdir kimi hisleri çok ağır yaşıyorum. Yurtdışı transferi de olabilir. Hem içeride hem de dışarıda aklıma yatan kulüpler de var. Evli ve üç çocuklu olduğum için bunlar bu türlü bugünden yarına verilebilecek kararlar değil. Ailemle birlikte oturup karar vereceğim bir şey. Çocuklar var, okulları var. Kolay değil lakin neden olmasın? Bazen değişiklikler uygun gelebilir.

FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ’A YEŞİL IŞIK

Bir kulüpte oynayan yerli futbolcu kesinlikle o grubu tutmak zorunda değil. Bunların ikisi de çok farklı şeyler. Fakat o grup için her şeyini vermek zorunda. Bu duygusallıktan bizim ayrılmamız lazım artık. FENERBAHÇE ve Beşiktaş’tan teklif gelirse değerlendiririm, değerlendirmem o farklı bir husus. Yalnızca şunu anlatmaya çalışıyorum. Bir ekipte oynayıp da amigo üzere, holigan üzere haller sergilemek nitekim çok itici. Saha içinde birebir enerjiyi harcasalar daha hoş olur. Ben elimden geldiği kadar çaba etmeye çalışıyorum. Ben hiçbir vakit holigan üzere oynamadım. Yapanlardan da nefret ediyorum. Kendi adıma gerçekçi olmam gerekiyor. Fenerbahçe ve Beşiktaş’tan teklif gelirse olur mu olmaz mı soru işareti. Oturur konuşuruz. Ben Galatasaraylı kimliğimi hiçbir vakit saklamadım. Profesyonel olmak lazım. Herkesin hislerine da hürmet duymak lazım. Çok örneği var. İnsanları salak yerine koymamak, kandırmamak gerekiyor. Her şey olabilir. 

“FATİH TERİM OLUNCA AKAN SULAR DURUYOR”

Göztepe’den Galatasaray’a transfer sürecim dönem bitmeden başlamıştı. Fatih Terim’in yardımcılarından biri arayarak bu türlü bir şey düşündüklerini söylemişti. Gelmek ister misin diye sordular. İşin içine Fatih Terim girince işler değişiyor, akan sular duruyor. Benim esasen en büyük hayalim Fatih Terim’in Galatasaray’da hoca olduğu bir devirde Galatasaray forması giymekti. Onu gerçekleştirdim. Çok da hoştu. O devir Beşiktaş ile temas olmuştu. Ondan evvelki dönem da Mehmet Sepil, Ali Koç ile görüştüğünü söylemişti. Ancak en önemli, en gerçekçi teklif Galatasaray’dan gelmişti. Fatih Terim, Florya’ya geldiğinde aşık üzere bakmıştım. Bugün gelse tekrar o denli bakarım. Yürekten bağlanmışız biz hocaya.

FATİH TERİM İLE UNUTAMADIĞI ANILAR

Lazio deplasmanındayız. Isınmada Marcao’nun kasığı tuttu. Necati Hoca geldi, ‘Marcao her an bırakabilir, siz ısının, hazır olun’ dedi. Luyindama ile birlikte yanyana başladık ısınmaya. Grupla yarım saat ısındık, ekip içeriye üstünü değiştirmeye girdi biz hala ısınıyoruz, maç başladı biz hala ısınıyoruz, maç oynanıyor ısınıyoruz, devre ortası oldu ısınıyoruz. Buhar olduk, öldük. Maç son anlarında Fatih Terim, Luyindama’yı işaret etti ancak benim her yerimden duman çıkıyor. Yorulmuşum, bir beklenti var lakin acayip sinirliyim. Soyunma odasına girerken Fatih Terim ile gözgöze geldik. Kaşlarım çatık. Üzgünüm zira. Önüme bakıyorum. Tam başımı kaldırdım hoca bu türlü bir sus işareti yaptı. ‘Biliyorum, geç otur yerine, olay çıkarma’ gibisinden. Kendi kendime dedim ki, ‘Sen kimsin ya hocaya trip atıyorsun’. Hocayla ilgili en unutamadığım anı budur. Bir hareketi beni inanılmaz rahatlatmıştı mesela. Ben de çabucak kuyruğumu bacaklarımın ortasına sıkıştırıp oturdum.Mesela âlâ oynuyordum, hoca sonraki hafta beni tercih etmiyordu. İdmanda herkese tekme atıyordum. Sinirliyim ve bunu hocaya göstermem lazım. İdman bitti. Ben ölmüşüm bu türlü. Hoca gerimden seslendi, ‘Çocuklar nasıl?’ dedi. ‘İyi hocam’ dedim. ‘Biraz sakin ol’ dedi. Tık, bitti. Özür diledim ve içeri gittim.

“‘BAK İŞİNE’ DİYE BAĞIRDI”

Bir gün oğlumu idmana getirmiştim. Dadısıyla birlikte kenarda duruyordu. Nasıl olduysa dadısı bir an Kürşat’ı gözden kaçırmış, idmanın ortasına girdi. Ben de dadısına kızdım. O sırada hoca, ‘Alpaslan!’ diye bağırdı. ‘Buyrun hocam’ dedim. ‘Bak işine!’ dedi. Sonra döndü Kürşat’ın dadısına ‘Serbest bırak, ne istiyorsa onu yapsın’ dedi. Bu türlü küçük şeyler, ufak diyaloglar esasen olan pahanın üstüne kıymet katıyor. Özel günlerde babamdan evvel ona bildiri atarım.

“BOMBA BENİM KUCAĞIMDA PATLADI”

Domenec Torrent ile bir meselem yok. Onun da benimle yoktu. Benim üzerinden kadroya disiplin uyarısı vermeye başladı. Bomba benim kucağımda patladı. Ferdî bir sorunumuz yok. Futbol bilgisi ve idmanları pek üst seviyeydi. Hakkında makûs bir şey diyemem fakat çalışma ortamında bazen beşerler birbirine yanlış şeyler söyleyip, yanlış hareketler yapabiliyor. Futbol bilgisini sorgulamak haddimize değil fakat bağlantı olarak önemli sorunları var. Medyayla bağlantısı de çok bozuktu. Basın toplantısıları da daima gergindi. Genel bir bağlantı sorunu vardı. Fatih Terim’in yerine gelen kişinin de Allah yardımcısı olsun.

“İBRAHİM ÜZÜLMEZ BERBAT BİR İNSAN”

Çalıştığım en makûs teknik yönetici İbrahim Üzülmez. Nedeni de muhakkak aslında. Açıp bakarsınız. Bence uygun bir hoca değil, âlâ bir insan değil. Makus hoca olabilirsiniz ancak berbat insan olmak çok daha zordur. Ben kendisi kompleksli ve makûs bir insan. Fazla da bir şey söylemek istemiyorum, ensemin gerisinden terler damlamaya başlıyor bu türlü heyecanlanınca. Onun hakkında söyleyebileceğim en yumuşak kelam, berbat bir insan! Kulüpten ayrıldıktan sonra hiçbir oyuncunun elini sıkmadı. Biz helalleşmeyi bekledik. Kendisi otomobiline binip süratle ilerledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir