Sinan Oğan’dan Erdoğan’a Süleyman Soylu çıkışı: Adamlarına sahip çık

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, Denizli’de seçim çalışması gerçekleştirdi. Bayramyeri’nde esnafla buluşan Oğan, sabah kahvaltısında basın mensupları ile buluştu, sorularını yanıtladı.

‘TÜRKİYE’Yİ GERMEYE ÇALIŞACAKLAR’

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine nazaran, seçimlerin son haftasına girilirken yarışın daha da kızışacağını söyleyen Oğan, şunları lisana getirdi:

“Türkiye’yi germeye çalışacaklarını buradan söz etmek ve uyarmak isterim. Hatırlarsanız ben cumhurbaşkanı adaylarından randevu talep etmiştim. Seçim güvenliği gündemli bu randevu talebimize Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın İnce olumlu yanıt vermişti ve kendileri ile görüşmüştük.

Benim bir bilinmeyen gündemim vardı. Bu bâtın gündemimle cumhurbaşkanı adaylarıyla görüşürken şunu hedeflemiştim; hem seçim güvenliğini konuşalım hem de Türk Milletine cumhurbaşkanı adaylarının cenge gitmediğini, hengameye gitmediğini, savaşa gitmediğini, cumhurbaşkanı adaylarının konuşabileceklerini gösterelim istedim.

Sayın İnce ve Kılıçdaroğlu ile görüşmemiz toplumun bütün katmanlarında müspet tesir yarattı. Maalesef ki Sayın Erdoğan’dan bu güne kadar randevumuza olumlu yahut olumsuz rastgele bir geri dönüş almadım.

Buradan davette bulunuyorum; Sayın Erdoğan, cumhurbaşkanı adaylarının görüşebileceğini, konuşabileceğini toplumun seçime gittiğini savaşa gitmediğini, sonuçta dört cumhurbaşkanı adayından birisinin seçimi kazanacağını lakin kim kazanırsa kazansın öbür üç adayın bu toplumun içinde büyük bir dayanağa sahip olacağını, o sebeple de bizlerin konuşmamız gerektiğini, toplumu germememiz gerektiğini bilmenizi isterim.”

‘ADAMLARINA SAHİP ÇIKSIN’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ’14 Mayıs siyasi darbe girişimidir’ kelamını de pahalandıran Oğan, “Sayın Erdoğan’a şunu da hatırlatmak isterim; adamlarına sahip çıksın” diye konuştu. Oğan kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Adamlarını gemlesin. Adamlarının biri İçişleri Bakanı… 14 Mayıs’a darbe olarak nitelendirdi. Hem darbe olarak nitelendirdi hem de kendisi milletvekili adayı. Buradan Süleyman Soylu’ya sesleniyorum ve diyorum ki; madem 14 Mayıs bir darbe teşebbüsüdür, sen niçin milletvekili adayısın? Adamsan çekil. Madem bu bir darbe teşebbüsü sen bu darbe teşebbüsünün niçin bir parçasısın.

Buradan YSK’ya ve onun liderine davette bulunuyorum; 14 Mayıs millet iradesinin sandığa yansıyacağı ve sizin de denetiminizde giden bu seçime darbe diyen Süleyman Soylu’ya niçin tek söz etmiyorsunuz?”

‘ARTIK İÇİŞLERİ BAKANI DEĞİLDİR’

Konuşmasını sürdüren Sinan Oğan, “Bu ülkenin içişleri bakanı artık içişleri bakanı değildir. Seçime darbe diyen birisinden içişleri bakanı olmaz. Derhal görevden alınmalıdır. Biz artık Süleyman Soylu’yu içişleri bakanı olarak kabul etmiyoruz. Bu ülkede şu an içişleri bakanı koltuğu boştur. 14 Mayıs’a sağ salim gitmemizden sorumlu kişi 14 Mayıs’ı darbe olarak nitelendirdi. Pekala o vakit Sayın Erdoğan niye aday? Madem 14 Mayıs bir darbe teşebbüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan niçin aday arkadaşlar” dedi.

‘SİZDE UTANACAK YÜZ YOK MU?’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarına da reaksiyon gösteren Oğan şunları söyledi:

“Öteki de çıkmış diyor ki, Adalet Bakanı… Yani bu ülkenin düştüğü duruma bakar mısınız? İçişleri Bakanı 14 Mayıs’ı darbe olarak nitelendiriyor, adaleti sağlamakla görevli Adalet Bakanı ‘Birileri kazanırsa şampanya patlatacak, birileri bilmem ne yapacak’ diyor… Binali Yıldırım öbür bir telden çalıyor.

Ya arkadaşlar bu ülkeyi kamplaştırmaktan, kutuplaştırmaktan yorulmadınız mı? Bu ülkeyi raydan çıkarmaktan yorulmadınız mı? Sizde hiç utanacak yüz yok mu? Artık kâfi Türk Milletini böldüğünüz, parçaladığınız, kutuplaştırdığınız kâfi. Ancak az kaldı, biz tekrar bu devleti rayına oturtacağız. Hiç kimsenin bu ülkede ötekileştirilmesine, dışlanmasına müsaade etmeyeceğiz.

Bu ülkenin içişleri bakanları, adalet bakanları adam üzere bakanlık yapacaklar. Maalesef ki içişleri bakanları, adalet bakanları bakanlık yapmıyor. Terbiyem el vermiyor ne yaptıklarını söylemeye… Bu ülkede adaleti, Adalet ve Kalkınma Partisi bitirdi. İsminde adalet olan bir parti bu ülkede adaleti bitirdi. İçişleri Bakanı bu ülkenin birliğinin ve beraberliğinin adeta simgesi olması gereken İçişleri Bakanı bu ülkedeki seçimleri darbe olarak açıkladı.”

‘PROVOKATİF TEŞEBBÜSLER YAPACAĞINIZ ŞİMDİDEN BELİRLİ OLDU’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Oğan, “Biz buradan sesleniyoruz. Cumhurbaşkanı adayı Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. Sayın Erdoğan adamlarına sahip çık. Bu ülkeyi germeye çalışmasınlar. Seçim öncesinde bu ülkeye dönük bir grup provokatif teşebbüsler yapacağınız şimdiden belirli olmuştur. Bu açıklamalar tesadüf açıklamalar değil, siz bir ekip şeylerin altyapısını mı yapıyorsunuz? Siz bir hazırlık içinde misiniz? Kaybedeceğinizi anlayınca çamura mı yatacaksınız? Buradan bunu mu anlamalıyız. Buna müsaade etmeyeceğiz. Türk Milleti olarak bu ülkeyi bölmenize, parçalamanıza bu ülkeyi bir kardeş hengamesine sürüklemenize müsaade etmeyeceğiz. Artık biz olaya el koyduk” diye konuştu.

‘OYUMUZ YÜZDE 10’UN ÜZERİNDE’

Kendi yaptıkları bir çalışmada oylarının bugün itibariyle yüzde 10’un üzerinde olduğunu söyleyen Cet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, “Bizim kendi yaptığımız bir çalışma ile oy oranımızın bugün prestijiyle yüzde 10’un üzerinde olduğunu büyük bir gururla, keyifle açıklamak isterim. Biz bütün anketleri alt üst edeceğiz. Yapılan bütün seçim iddialarını alt üst edeceğiz. Biz seçimin son haftasına girdiğimizde bu sayıların katlanarak büyüyeceğini söyleyebiliriz. Daima bir plan çerçevesinde işlerimizi yürüttük. Hiçbir vakit süreksiz akımlarla sabun köpüğü ilgi ile biz bu işi planlamadık” diye konuştu.

‘SOYLU’NUN GÖZÜNE UYKU GİRMEMESİ LAZIM’

Oğan son olarak “Ayrıca bu sıkıntı yalnızca o açıdan bakılacak sıkıntı değil. Türkiye’de 5 milyon eli silah tutan yabancı var. Bizim ordu mensubumuz 700 bin. Bunların 2 milyonu, bizim ordu mensubumuzun üç katı, profesyonel askerlik yapmış, katil olmuş, adam öldürmüş. Hepsi değil bir kısmı. Eline silah verdiğiniz vakit anında tertipli orduya dönüşecek 2 milyon insan var. Hiç kimse düşünmüyor mu? İnsanların uykusunun kaçması lazım. Bu gerçek karşısında Süleyman Soylu’nun gözüne uyku girmemesi lazım. Lakin Süleyman soylu hala ensar muhacir muhabbeti yapıyor. Farklı provokasyonlar peşinde koşuyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir