PKK’lı teröristin ‘Somalili’ olduğu iddiası yalan çıktı

Beyoğlu’nda 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı terör saldırısının faillerini kısa müddette ve kıskıvrak yakalayan güvenlik güçleri, hücumun akabinde devreye sokulacak planları bozdu. Patlamadaki rolünü inkar eden terör örgütü PKK/YPG‘nin  suçüstü yakalanmasını sağlayan bu gözaltılar, karanlık odakların hedef saptırma teşebbüslerini de beraberinde getirdi.

KAFA KARIŞTIRMAK İÇİN…

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından İstanbul’daki terör atağında teröristin PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirilen Suriye asıllı Ahlam Albashir olduğu duyuruldu. Toplumsal medyada ise Somalili bir bayanın, İstanbul’da 13 Kasım 2022’de gerçekleşen terör saldırısının faili olarak yakalanan Ahlam Albashir’in kız kardeşi olduğunu ve taarruzla ilgisi olmadığını söylediği iddia edildi.

‘ABLAM’ DEMİYOR, VATANDAŞLARINI UYARIYOR

FETÖ ve PKK hesapları tarafından paylaşılarak yaygınlık kazandırılan bu görüntünün gerçek dışı olduğu, Somalili bayanın saldırganın ablası olmadığı ve Somalili vatandaşları uyardığı anlaşıldı.

BBC World görüntü editörlerinden Fahima Al-Saq, görüntüdeki bayanın saldırgan olarak yakalanan kişinin kardeşi olduğu tarafında bir tabiri olmadığını, Türkiye’de yaşayan Somalilileri kimliksiz dolaşmamaları konusunda uyardığını belirtti.

TeyitRapor’un haberine nazaran görüntüdeki bayanın konuşmasının çevirisi şöyle;

Somalililer, hepinize güzel akşamlar diliyorum. Türkler, siyahi bir kızın fotoğrafını paylaşıyorlar, patlamanın ardında o var diyorlar. Bu kızcağız nasıl bu türlü bir patlamanın ardında olabilir. Bu kadar inançlı bir kentte, bilhassa Taksim’deki Taksim çok korunan bir yer , patlama olduğuna inanamıyorlar . Patlamanın olduğu yerin imajları bir arkadaş gönderdi.. bakamazsınız hakikaten. Size gösterecektim fakat paylaşılması yasak, paylaşamıyorum. Ey Somalililer , dikkat edin ve kendinize âlâ bakın , zira bu aramalar en az bir hafta sürecek. Duyduğum kadarıyla , artık yabancıların kaldığı yerlerde konut ev arama yapılıyor. Benim de oturduğum mahallede otomobiller ve insanları bile durdurulup aranıyordu. Bu kıza da meskenine girildi, tutuklandı. Tahminen de hatasızdır. Türkler, inançlı bir ülke olan Türkiye’de nasıl bu türlü bir patlama olabilir diye soruyorlar… inanamıyorlar. Dün de dağlarda teröristler ile savaşıyorlardı , hatta kayıp vermişlerdi ve bu nedenle çok gerginler. Bu hafta boyunca aramalar devam edecek. İkamet müsaadesi olanı da, olmayanı da tutuklanacak ve hudut dışı edilecek. Onun için bu ortalar konutta kalmakta yarar var.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir