Hunter Biden’ın akıbetine Trump’ın atadığı yargıç karar verecek

Amerikan basınında yer alan haberlere nazaran, mahkeme kayıtları, Hunter Biden’ın kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili Adalet Bakanlığı ile anlaşmasını inceleyecek yargıcın, Trump’ın atadığı ABD Delaware Bölge Mahkemesi Yargıcı Noreika olduğunu gösteriyor.

Böylece Yargıç Noreika, Adalet Bakanlığı ile Hunter Biden’ın hukuk takımının aracılık ettiği muahedeyi onaylama ya da reddetme yetkisine sahip olacak.

Donald Trump tarafından aday gösterilen Savcı Noreika’nın ataması, Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerin takviyesiyle 2018’de Senato’dan geçmişti.

Hunter Biden iki vergi suçlaması ve bir de yasa dışı formda silah bulundurma ile ilgili kendisine yöneltilen üç federal suçlamayla ilgili Adalet Bakanlığı ile anlaşmıştı.

Avukatı Christopher Clark, Hunter Biden’ın vergi ödemelerini beyan etmemesiyle ilgili sorumluluğunu üstleneceğini, yasa dışı silah bulundurmaya ait suçlamayla ilgili de rehabilitasyona yönelik farklı bir süreç yürütüleceğini aktarmıştı.

DONALD TRUMP MUAHEDEYE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Başta eski ABD Başkanı Trump olmak üzere Cumhuriyetçiler muahedeye reaksiyon göstermiş, mutabakatın “çifte standartlı bir adalet sistemini afişe ettiğini” savunmuştu.

Siyasi analistler, Hunter Biden’ın kabahatini kabul etmesinin, 2024 Başkanlık seçimlerine tekrar aday olması beklenen Lider Joe Biden’a tesirinin büyük olacağı yorumlarını yapıyor.

Eski Lider Donald Trump’ın atadığı Savcı David Weiss, bir müddettir Hunter Biden’ın vergi kayıtları, ticari faaliyetleri ve yurt dışındaki iş alakaları hakkında soruşturma yürütüyordu.

Hunter Biden’ın vergi kayıtları ve yurt dışındaki ticari faaliyetleriyle ilgili para transferini inceleyen savcıların, ayrıyeten uyuşturucu bağımlısı olduğunu açıkladığı periyotta ateşli silah edindiği argümanlarını da soruşturduğu söz ediliyordu.

ABD’de federal yasalar, yasa dışı uyuşturucu kullanan yahut bağımlısı olan bireylerin ateşli silah satın almasını yasaklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir