HDP’li 12 milletvekili Öcalan için eylem yaptı: Tecrit, işkencedir

HDP’li milletvekillerinin PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulandığını söyledikleri tecride karşı aksiyon yaptı.

HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Batman Milletvekili Feleknas Uca, Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, Abdullah Öcalan’a uygulandığını söyledikleri tecride son verilmesi için bugün Adalet Bakanlığı önünde oturma eylemi yapmak istedi.

Ellerinde “İmralı’da hukuk uygulansın”, “Tecrit insanlık suçudur” yazılı dövizlerle TBMM’den Adalet Bakanlığı önünü yürümek isteyen milletvekillerine müsaade verilmedi. Polisle yapılan pazarlık sonucunda, HDP’li milletvekillerin bakanlık yakınında açıklama yapmalarına müsaade edildi.

HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, şu açıklamayı yaptı:

“Her geçen sene tecrit ağırlaştırılarak, 24 yıldır Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit devam ettiriliyor. 2 seneye yakındır kendisinden hiçbir halde haber alınamıyor. Bildiğiniz üzere, bu tıp bir yaklaşım hem ulusal hem milletlerarası hukuku ayaklar altına almaktadır. Bu açıdan kritik bir basamağa gelinmiş olan tecride karşı, başta halkımız olmak üzere tüm demokratik güçleri hassas davranmaya, kelam ve hareketle tecride karşı yansılarını göstermeye davet ediyoruz. Abdullah Öcalan’ın ne vakit sesi duyulduysa hem toplumsal barış hem de Türkiye’nin geleceği açısından umut verici olmuştur. Şu anda AKP-MHP iktidarı; Öcalan’a, İmralı’ya yönelik tecrit siyasetleriyle insanlık dışı siyasetler güdüyor. Bu siyasetlere karşı hepimizin sesimizi yükseltmesi gerekiyor. Kritik bir etaba gelmiş durumdadır.

“Mevcut hukukun Öcalan’a da uygulanması gerekiyor”

Tecridin ne kanunda ne Anayasa’da ne de Türkiye’nin bağlı olduğu milletlerarası mukavelelerde yeri yoktur. Tecrit, bir azaptır. 2 yıla yakın bir müddettir görüştürülmemesi, hiçbir halde irtibat kurulmaması, mutlak bir halde uygulanması insanlık hatasıdır. Hükümete, iktidara düşen, Öcalan’ı derhal avukatlarıyla görüştürmek ve bundan sonra da mevcut olan hukukun Öcalan’a da uygulanması gerekiyor.

Bizler de bugün milletvekilleri olarak, insanlık boyutunu aşan, kritik bir basamağa gelen tecrit uygulamalarını kabul etmeyeceğimizi, buna artık tahammül göstermeyeceğimiz söz edelim. Bugünden sonra, sonuç alıncaya kadar Adalet Bakanlığı önünde yer alacağımızı belirtelim. Tecrit, günlük siyasete de gereç ediyor. Tecride karşı uğraş ve İmralı’ya karşı yaklaşım, bizler açısından demokrasi, hukuk ve insan onuru ile direkt bağlantılıdır.”

(ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir