Halkevleri’nden sosyal konut projesine tepki: ‘Bizden çaldıklarınızı geri alma vakti geldi; barınma haktır, satılamaz’

Halkevleri Genel Merkezi, iktidarın yeni toplumsal konut projesiyle ilgili bugün açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi olarak tanıtılan proje Erdoğan tarafından müjdelendi. AKP iktidarı herkesi mesken sahibi yapacağını söyleyerek 20 yıldır TOKİ ismi altında yaptığı vurgunlarla bilinmektedir. 2019’da vadettikleri 100 bin konut projesi bunun son örneğidir. Hak sahipleri ödemeleri yapmalarına karşın, proje tamamlanmamıştır. Üstelik TOKİ meskenleri, niteliksiz materyal kullanımıyla, proje kusurlarıyla, dayanıksızlığıyla bilinmektedir. Proje kapsamındaki meskenler Ayaş 4. etap, Gölbaşı Gerder, Kazan, Mamak Nenek, Etimesgut Ballıkuyumcu, Polatlı, Sincan Saraycık, Sincan, Yenipeçenek üzere kent merkezinin çok uzağında muhitler. Kiraların artmasıyla kendi oturdukları konutlardan dahi çıkmak zorunda kalan fakirler, bir defa de devlet eliyle kentin dışına sürülmektedir.

“BU PROJE FAKİRLERE KONUT SATMA PROJESİDİR”

Tanıtıma nazaran 3 1 konutların taksitleri 3187 liradan, 2 1 evlerinkiyse 2280 liradan başlıyor. Fakat ödemeler bu düzeyde kalmayacak. TOKİ’nin fiyatlandırması memur maaşı artırımına endeksli. Enflasyonun öngörülemeyen yükselişi karşısında fakirler, büyük bir belirsizliğe sürükleniyor. Üstelik bu borç 20 yıl boyunca ödenecek. TOKİ uygulamaları vergi ve harçlardan, altyapı masraflarından muaftır. Konutların iki yıl içinde teslim edileceği öngörülüyor. Yani iki yıl hem kira hem borç ödenmesi bekleniyor. Bu proje toplumsal konut projesi değil fakirlere konut satma projesidir. Bu proje fakirlere 20 yıl boyunca ödenecek borç sunuyor, fakirleri kentlerin dışına itiyor.

Barınma krizini bu kadar gündeme getiren kira artışlarına dair aktif bir düzenleme yapılmalıdır. Kiralara getirilen yüzde 25 artış sınırlaması kontrole tabi değil, pek çok yerde uygulanmıyor. Halkın kendi yaşadığı meskenleri terk etmek zorunda kalmasını önlemek ismine her haneye barınma dayanağı sağlanmalıdır. Devletin yurtsuz kalan öğrencilerin nitelikli yurtlar, erkek şiddetine uğrayan bayanlara sığınma konutları yapması gereklidir. Buradan Halkevleri olarak AKP-MHP iktidarına sesleniyoruz. Fakirleri kent merkezlerinden sürmek yarattığınız yoksulluğun üzerini örtemeyecektir. Bizden çaldıklarınızı geri alma vakti geldi. Barınma haktır, satılamaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir