Bilimsel araştırma: Aralıklı oruç yaşlanmayı geciktirmiyor

Kourtney Kardashian ve Chris Pratt üzere ünlülerin de tercih ettiği aralıklı oruç, gün içerisindeki muhakkak saatler ortasında yemek yemeyi tavsiye eden bir beslenme biçimi. Kilo kaybı açısından tesirli sonuçlar sağlayan aralıklı orucun, yaşlanmayı yavaşlattığı savları da baş karıştırmıştı.

Aralıklı oruç çok revaçta olsa da, bilim insanları hala uzun ömür üzerindeki tesirini değerlendiriyorlar. Geçen ay, ABD’deki Tennessee Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu diyetin erken mevt artışını yüzde 30 artırabileceğini bildirdi.

Daily Mail’in haberine nazaran, Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi’nden bir grup de, periyodik olarak yemek yememenin yaşlanmayı önlemede tesirli olduğunu gösteren somut bir ispat olmadığını söyledi.

Aralıklı oruç, aktör Chris Pratt’in de favorisi…

ARALIKLI ORUCUN TESİRİ YOK

Çalışmada, diyet yapan farelerde çok çeşitli beden işlevlerinde yaşa bağlı değişiklikler kapsamlı bir halde incelendi.

Sağlık denetimi, görme sertliği, refleksler ve kardiyovasküler işlev üzere bir dizi şartın yanı sıra farelerin keşif aktivitesi, immünolojik parametreler, kan hücresi sayıları ve dokudaki yaşlanmayla bağlı hastalık belirtileri üzere öbür özellikleri ölçtü.

Sonuçları kıymetlendiren araştırmacılar, daha yaşlı farelerin olduğundan daha genç göründüğü vakit bile bunun diyet dışındaki nedenlerle meydana geldiği sonucuna vardılar.

Araştırmada yer alan Helmholtz Zentrum München’deki Deneysel Genetik Enstitüsü ve Alman Fare Kliniği lideri Profesör Martin Hrabĕ de Angelis de, “Sonuç olarak, her iki fare kümesinin da benzeri biçimlerde yaşlandığını bulduk. Aralıklı orucun genel olarak bunda çok az tesiri oldu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir