Beylikdüzü’nde 2 yaşındaki bebeğe nitelikli cinsel istismar iddiası: ‘Şaibeli’ Adli Tıp raporu yayımlandı

Uyarı: Bu haberin içeriğinde kimi okuyucularımızın etkilenebileceği görseller ve sözler yer almaktadır.

 

 

Beylikdüzü Devlet Hastanesi’ne, 2 yaşındaki bebeğin ‘balkondan düştü’ beyanıyla Beylikdüzü Devlet Hastanesi’ne getirildikten sonra bedeninde istismar bulgularına rastlanması Türkiye’nin gündemine oturdu. Olayla ilgili her geçen gün ise ortaya yeni tezler atılmakta. DHA’nın haberine nazaran, bebeğin vefatı emniyet kayıtlarına ‘şüpheli’ olarak geçirildi. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, bebeğin vefatıyla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 2 yaşındaki bebeğin cenazesi İsimli Tıp Kurumu’na gönderildi. İsimli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemeler sonrası rapor hazırlanarak, başsavcılığa gönderildi.

Raporda bebeğin ‘Yüksekten düşme sonucu meydana gelen vücut travması ve iç kanama’ nedeniyle öldüğü belirtildi. Bebeğin hastanedeki isimli muayene raporunda yapılan tespitler, Adli Tıp Kurumu raporlarında doğrulanmadı. Raporda bebeğin cinsel istismara uğradığına ait bulgu olmadığı tespiti yer aldı.

“RABİA NAZ VATAN’I HATIRLAYIN. BU KURUM ŞAİBELİ BİR KURUMDUR”

Hastane hekimlerinden hastanenin Acil Tıp Uzmanı Dr. Evren Arslan, bebeği birinci muayene eden doktor, Türk Tabipleri Birliği Lideri Şebnem Korur Fincancı, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Genel Lider Yardımcısı Avukat Çağla Gül Bulut ile Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği’nden Dr. Ezgi Gevher, Cumhuriyet’e konuştu.

Evren Arslan, isimli tıp raporunun ve DNA örneğinin bu kadar (14 gün) süratli çıkmasının olağan olmadığını belirtti. Kolay trafik kazalarında dahi raporların bir ayda çıktığını söyleyen Arslan, tabirlerini kullandı.

Ailenin güçlü bir aile olduğunu söyleyen Arslan, AKP’den olduğunu düşündükleri bir kişinin doktora raporu değiştirmesine yönelik baskı yapıldığını belirtti.

Ortada bir sürü palavra haberin olduğunu ve bebeğin dedesi olarak toplumsal medyada paylaşılan şahısla ilgili savların da yanlış olduğunu söyledi ve konuşmasına şu formda son verdi:

“Bir defadan bir şey olmaz diyen, Ensar Vakfı’nı kollayan iktidarın kurumudur burası. Rabia Naz Vatan’ı ve Kuddusi Okkır’ı hatırlayın. Bu kurum şaibeli bir kurumdur. Emniyetli olmadığı esasen ortada.”

BEBEĞİ BİRİNCİ KERE MUAYENE EDEN DOKTOR KONUŞTU

Bebeği hastaneye geldiğinde birinci kere muayene eden doktor, birkaç gün önce savcılığa söz vermeye gittiğini söyledi. İsimli Tıp raporu ile ilgili haberleri gördüğünü fakat bu olayda birtakım ezalar olduğunu anlatan doktor, “Şu an doktorlar üzerinde baskı mevcut ve bu sürecin yanlışsız aydınlatılması lazım. İsimli Tıp şayet buna ‘düşmeye bağlı’ diyorsa onun üzerine diğer bir şey söyleyemiyoruz” tabirlerini kullandı.

Düşme bulgusu görmediklerini ve hastanedeki tabiplerin da bu kanaatte olduğunu aktaran doktor, sözlerine şu şekilde son verdi:

“Düşmeye bağlı morluk diyorlar fakat o morluk tek günlük değil. Bu bulgular mevcut. O gün olmamışlar, biz buna eminiz. Oradaki bulgular ne bulgusu?”

“RAPORU YAYINLAYAN AJANSIN BİLGİYİ NEREDEN EDİNDİĞİ DE ÖNEMLİ”

Meslek hayatında, şaibeli isimli tıp raporlarına daima rastladığını belirten Şebnem Korur Fincancı, İsimli Tıp Kurumu’na yapılan atamaların liyakatle ve bilişsel değerlendirmelerle yapılmadığını söyledi.

Raporlara tesir edilebildiğini anlatan Fincancı, aşağıdaki ihtarları sıraladı:

  • Raporu birinci sefer yayımlayan ajansın bilgiyi nereden edindiği kıymetli.

  • Raporlara her vakit bir müdahale olduğunu gördüğüm oldu. Adalet Bakanlığı’na bağlı bir kurumdan bahsediyoruz.

  • Meslektaşlarımız bağımsızlıklarını müdafaaya çaba etseler de ne ile karşılaşacağımızı bilme olasılığımız yok.

“YOZLAŞMALARA KAPALI OLMALARI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Avukat Çağla Gül Bulut ise, hadiselere tek bir tabibin bakmadığını lakin yeniden de kâfi inceleme yapılmamış olabileceğini söyledi. Hekimleri zan altında bırakmak istemediğini aktaran Bulut, “Ama birtakım müdahaleler de olabilir. Biz orada olan şahısların bu stil yozlaşmalara kapalı olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Buna kesin bir halde ‘etki yoktur’ ya da ‘vardır’ da diyemeyiz” dedi.

“BİR BEBEK MEVTİ NE OLURSA OLSUN ADLİDİR”

Doktor Ezgi Gevher ise kimi hadiselerin savcılık boyutunda dahi müdahaleye uğradığını belirterek, bir çözülmenin olduğunu söyledi. Kuruma büsbütün bir inanç duyulmadığını anlatan Gevher, kelamlarına şu halde son verdi:

“Bu alan tesir edilmemesi gerekilen bir alan. Bu türlü bir şeyin olmasını dilek etmiyoruz. Rabia Naz Vatan cinayeti davasında bu olayı gördük, isimli tıpa müdahale edildiğini biliyoruz. Bu kuruma ait bir kuşku varsa bu büyük bir sorun. Bir bebek mevti ne olursa olsun adlidir. Bunun soruşturulması lazım. Ailenin isimli meselese açılmasın diye sergilediği tutum da problem. Yüksekten düştü diye getirilen bir çocuk varsa, burada da büyük bir ihmal mevcutttur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir