AB doğal gaza tavan fiyatta anlaştı

Avrupa Birliği ülkeleri aylardır süren tartışmanın akabinde doğal gaza tavan fiyat uygulaması konusunda anlaştı. Bahisle ilgili karar bugün AB güç bakanlarının Brüksel’deki toplantısında alındı.

15 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak düzenek, doğal gaz fiyatının muhakkak kaidelere nazaran yüksek olması halinde devreye girecek. Bu kaideler, Hollanda’daki Avrupa doğal gaz borsası TTF’de doğal gazın megavatsaat başına fiyatının üç gün boyunca 180 euronun üstünde olması ve milletlerarası piyasalardaki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) fiyatının en az 35 euro üstüne çıkması. Hasebiyle global LNGfiyatlarının yüksek olduğu durumlarda doğal gazın megavatsaat fiyatı 180 euronun üstüne çıkabilecek.

AB Devir Başkanı Çekya’nın Sanayi Bakanı Jozef Sikela dolayısıyla sabit bir tavan fiyatın olmadığını “dinamik bir üst sınırın” kelam konusu olduğunu söyledi.

Pazartesi günü TTF’de doğal gazın fiyatı 110 euro ile, belirlenen kıymetin epey altındaydı. Lakin uzmanlar yaz mevsiminde 340 euronun üstünü gören doğal gazın soğuk kış nedeniyle tekrar 200 euronun üzerine çıkabileceği varsayımını yapıyor.

Başta Fransa, Belçika ve İtalya’nın hayata geçirmek istediği tavan fiyat uygulamasına Almanya ve Avusturya şimdiye kadar kuşkuyla yaklaşıyordu.

Alman hükümeti tavan fiyat uygulamasıyla birlikte üretici ülkelerin gazını Asya pazarlarına satabileceği ve Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatının da durabileceği telaşı taşıyordu.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck Brüksel’de toplantı öncesi yaptığı açıklamada “Kaygılarımızın bir temeli var” diyerek “Şimdiye kadar piyasaya yapılan müdahalelerden biliyoruz ki son derece dikkatli olmak zorundayız, kaş yapalım derken göz çıkarmamalıyız” dedi. Habeck uzlaşmaya varılmasının akabinde ise “Şimdi evvelden kestirilemeyecek sonuçları besbelli bir biçimde azaltan birçok araç tanımladık” diyerek acil durumlarda sistemin devre dışı bırakılabileceğini kaydetti.

Avrupa Birliği’nin aldığı karara Moskova’dan reaksiyon geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov Rus haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada “Bu, piyasa fiyat belirleme süreçlerinin ihlalidir” diyerek her cinsten tavan fiyat uygulamasının “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir